Archiwum czerwiec 2008, strona 1


cze 05 2008 Kostka brukowa, bruk.
Komentarze: 0

Bruk - nawierzchnia ulicy, placu lub chodnika utwardzona za pomocą układania na niej warstwy przylegających do siebie ściśle kamieni, kostek kamiennych, kostek cementowych. Nawierzchnię układa się na odpowiednio przygotowanej podbudowie z tłucznia i piasku, które służą wyrównaniu podłoża i drenażowi wody opadowej. Bruk jest trwały, łatwy do demontażu i naprawy.

cze 05 2008 Beton komórkowy
Komentarze: 0

Beton komórkowy  – materiał budowlany, rodzaj lekkiego betonu otrzymywanego poprzez wprowadzenie gazu, zwykle powietrza pod odpowiednim ciśnieniem do plastycznej mieszanki cementowej, w wyniku czego powstają w nim jednorodne pory, zwane komórkami.

cze 05 2008 Klinkier cementowy
Komentarze: 0

Klinkier cementowy - produkt w postaci grudek otrzymany przez wypalenie w temperaturze spiekania zmielonych i dokładnie wymieszanych surowców, dobranych w odpowiedniej proporcji. Rozróżniamy następujące rodzaje klinkierów:

barowe - uzyskuje się je z surowców zawierających węglany wapnia i baru oraz glinokrzemiany; glinowe - uzyskuje się je z boksytów i wapnia lub z boksytów i wapienia; portlandzkie - uzyskuje się je z surowców zawierających głównie węglan wapnia i glinokrzemiany.
cze 05 2008 Klinkier
Komentarze: 0

Klinkier – tworzywa ceramiczne o czerepie spieczonym, ale bez zeszkliwienia powierzchni. Są otrzymywane przez wypalanie glin wapienno-żelazistych, wapienno-magnezjowych lub żelazistych (w temperaturze około 1300°C). Właściwości klinkieru zależą w dużej mierze od tlenku wapniowego w glinie. Klinkier jest cennym materiałem budowlanym i drogowym. W zależności od użytych do produkcji materiałów klinkier może być radioaktywny.

cze 05 2008 Cegła
Komentarze: 0

Cegła - materiał budowlany w kształcie prostopadłościanu (także klina, wycinka pierścienia kołowego lub kształtki) uformowany z gliny, wapna, piasku, cementu (bloczki betonowe) lub innych surowców mineralnych, który wytrzymałość mechaniczną i odporność na wpływy atmosferyczne uzyskuje poprzez proces suszenia, wypalania lub naparzania parą wodną.